Turistické atrakcie

      Londýn má najväčšiu koncentráciu turistických pamiatok v celej Británii. Nachádza sa tu aj 238 pamiatok do ktorých je vstup zdarma. Rozhodne je z čoho vyberať. Pri kupovaní lístkov na platené atrakcie sa vždy vyplatí plánovať vopred. Pri včasnej on-line rezervácii a platbe sa dá ušetriť zhruba tretina (niekedy až polovica) z ceny, výhodné sú aj nákupy lístkov na niekoľko atrakcií dohromady. Ďalšou výhodou je, že sa tým väčšinou vyhnete dlhým radom, ktoré bývajú pri predaji lístkov na mieste. Orientačné ceny vstupného uvedené na našich stránkach sú vždy za dospelú osobu pri platbe na mieste. Napríklad bežné vstupné do Múzea Madame Tussauds je £30, pri on-line rezervácii už len £15. Ak si priobjednáte ešte lístky na London Eye, ušetríte za jednotlivé vstupenky ešte viac. Pri objednávaní lístkov si preto pozorne prečítajte webové stránky jednotlivých londýnskych atrakcií. Odporúčame vám pozrieť napríklad stránku www.visitlondon.com/attractions/culture/ na ktorej sú zoznamy všetkých udalostí a atrakcií v Londýne s možnosťou ich on-line rezervácie

HISTORICKÉ PAMIATKY

Westminsterský palác s vežou Big Ben

Big Ben je veža s hodinami, ktorá je súčasťou budovy Westminsterského paláca vedľa rieky Temže, v ktorom zasadá parlament. Veža bola postavená podľa návrhu Charlesa Barryho pri rekonštrukcii po požiare pôvodného Westminsterského paláca, ktorý vypukol 16. októbra 1 834. Veža je navrhnutá vo viktoriánsko-gotickóm štýle a je vysoká 96,3 m.
Vstupné: dospelý £15; dieťa £6 (komentovaná 75 minútová prehliadka)
www.parliament.uk
 

Westminsterské opátstvo

Chrám v stavebnom tvare katedrály, postavený v gotickom slohu, ktorý je tradičným miestom korunovácií, svadieb a miestom posledného odpočinku anglických panovníkov.
Vstupné: dospelý £16; dieťa £6
http://www.westminster-abbey.org/
 

Tower of London

Londýnsky Tower je jednou z najslávnejších pevností na svete. Viac než 900 rokov tvorí súčasť britskej kráľovskej histórie a je národným symbolom koruny a moci. Nájdete tu korunovačné klenoty, zbrojnicu, strážcov Toweru – Beefeatrov, aj havrany. Tower of London má veľmi bohatú minulosť, ktorá siaha až do 11. storočia. Kedysi bol okupovaný Rimanmi, na jeho mieste stála prvá európska pevnosť, slúžil i ako kráľovské sídlo, väzenie, popravisko, skladisko zbraní, mincovňa, chovali sa tu aj divoké zvieratá a boli tu strážené korunovačné klenoty.
Vstupné: dospelý £19,80; dieťa £10,45
http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/
 

Tower Bridge

Tower Bridge je zdvihací most nad riekou Temžou, ktorý bol postavený v druhej polovici 19. storočia v štýle viktoriánskej gotiky. Slúžil ako väzenie. Vedľa neho stojí pevnosť Tower, podľa ktorej bol pomenovaný.
Vstupné: dospelý £8; dieťa £3,40
Prejsť po samotnom moste môžete samozrejme zdarma, za poplatok vám umožnia vstup na historickú prehliadku, do parnej strojovne a na 2 vrchné poschodia.
http://www.towerbridge.org.uk
 

Buckinghamský palác

Tento palác predstavuje oficiálne londýnske sídlo britského panovníka s najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Má funkciu londýnskej rezidencie kráľovnej Alžbety II., ale je i miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Určite by ste mali vidieť rituál striedania stráži pred týmto palácom.
Vstupné: dospelý £18; dieťa £10,25 (vstup možný jen v letných mesiacoch)
http://www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=30
 

ZAUJÍMAVOSTI A ZÁŽITKY

London Eye

Jedná sa o najväčšie vyhliadkové koleso na svete, postavené pri príležitosti osláv Milénia v roku 1 999. Je vysoké 135 m a stojí na západnom okraji Jubilee Gardens na južnom nábreží rieky Temže. Nesie 32 klimatizovaných kabín pre cestujúcich, pričom rýchlosť pohybu kabín je 0,26 m/s (asi 0,9 km/hod) takže jedno otočenie trvá asi 30 minút.
Vstupné: dospelý £18,90; dieťa £9,90
http://www.londoneye.com/
 

London Dungeon (Londýnsky žalár)

Atraktívna expozícia, ktorá pripomína rôzne historické udalosti interaktívnym a velľmi sugestívnym spôsobom. Súčasťou sú živí herci, ktorých úlohou je „vtiahnúť vás do deja" a niekedy i trocha postrašiť. Niektoré z viac než 40 expozícií zachytávajú veľký požiar Londýna, Jacka Rozparovača, mučiareň, Francúzsku revolúciu aj veľký mor v roku 1 665. Zaujímavá je atrakcia 'Traitor' – cesta loďou do pekla a 'Labyrinth Maze of Mirrors' – najväčšie bludisko na svete vytvorené zo zrkadiel.
Vstupné: dospelý £24; dieťa £ 18,60 (výrazné zľavy on-line)
http://www.the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm
 

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds

Jednou z najlákavejších atrakcií v Londýne je svetoznáme múzeum voskových figurín. Bolo založené Máriou Tussaudovou, sochárkou vytvárajúcou voskové figuríny. Vystavujú sa tu figuríny historických postáv, členov kráľovských rodín, športových hviezd, známych zločincov a ďalších známych osobností.
Vstupné: dospelý £30; dieťa £25,80
http://www.madametussauds.com/London/
 

Kráľovské greenwichské observatórium s nultým poludníkom

Založené v roku 1 675 kráľom Karolom II. Britskí astronómovia používali dlhú dobu toto observatórium pre svoje merania a výskumy. Základom pre merania zemepisnej polohy bol nultý poludník ustanovený v roku 1 851 a prijatý na medzinárodnej konferencii v roku 1 884. Pôvodne bola jeho poloha vyznačená na dvore observatória mosadzným pásikom, ktorý bol neskôr nahradený pásikom z nerezovej ocele a od 16. decembra 1 999 silným zeleným laserovým lúčom osvetľujúcim londýnske nočné nebo. V súčasnej dobe sa v budove nachádza múzeum astronomických a navigačných prístrojov a tiež nové planetárium.
Vstupné: dospelý £7; dieťa £2
http://www.rmg.co.uk/royal-observatory/
 

Londýnske akvárium

Londýnske akvárium je jednou z najväčších európskych sústav akvárií. Zahrňuje asi 50 nádrží obsahujúcich 2 milióny litrov vody a nachádza sa tu 350 druhov vodných živočíchov.
Vstupné: dospelý £19,80; dieťa £14,40
http://www.visitsealife.com/London/
 

MÚZEÁ A GALÉRIE

Britské múzeum (British Museum)

Jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1 753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca sira Hansa Sloana. Jej zbierky obsahujú viac než sedem miliónov predmetov zo všetkých kontinentov, dokumentujúcich históriu ľudstva od počiatku až po súčasnosť.
Vstupné: ZDARMA
http://www.britishmuseum.org/
 

Prírodovedecké múzeum (Natural History Museum)

Múzeum obsahuje asi 70 miliónov predmetov, ktoré sú rozdelené do piatich hlavných kolekcií – botanika, entomológia, mineralógia, paleontológia a zoológia. Múzeum je populárne najmä vďaka zbierke kostier dinosaurov.
Vstupné: ZDARMA
http://www.nhm.ac.uk/
 

Vedecké múzeum (Science Museum)

Muzeum bolo založené v roku 1 857 Bennetom Woodcroftem zo zbierok Royal Society of Arts a zachovalých exponátov z Great Exhibition. Zbierky múzea obsahujú viac než 300 000 predmetov, vrátane tak známych exponátov ako je Stephensonova prvá parná lokomotíva, prvý prúdový motor, prvý model DNA, dochované historické parné stroje, funkčný exponát diferenčného počítača, atď.
Vstupné: ZDARMA
http://www.sciencemuseum.org.uk/
 

Národná galéria

Národnú galériu tvorí zbierka obrazov starých majstrov. Obsahuje známe obrazy západoeurópskych maliarov z obdobia od roku 1 250 až 1 900 z národnej umeleckej zbierky Veľkej Británie. Nájdeme tu známe obrazy takých umelcov ako Vincent van Gogh alebo Leonardo da Vinci.
Vstupné: ZDARMA
http://www.nationalgallery.org.uk/
 

Tate Britain

Tate Britain je národnou galériou britského umenia už od roku 1 500. V súčasnosti sú tu vystavované zbierky historického a moderného britského umenia.
Vstupné: ZDARMA
http://www.tate.org.uk/britain/
 

Tate Modern

Tate Modern je britské národné múzeum moderného umenia. Galéria sa nachádza v budove bývalej elektrárne Bankside, ktorá bola vyradená z prevádzky v roku 1 981. Po rekonštrukcii v roku 2 000 bola otvorená ako galéria a stala sa populárnym miestom pre obyvateľov Londýna i turistov.
Vstupné: ZDARMA
http://www.tate.org.uk/modern/
 

National Portrait Gallery

Táto umelecká galéria v centre Londýna bola otvorená v roku 1 856. Jej zbierky obsahujú portréty významných postáv britskej histórie. Kolekcia obsahuje fotografie a karikatúry ako aj obrazy, kresby a sochy.
Vstupné: ZDARMA
http://www.npg.org.uk/
 

Londýn má najväčšiu koncentráciu turistických pamiatok v celej Británii. Nachádza sa tu aj 238 pamiatok do ktorých je vstup zdarma. Rozhodne je z čoho vyberať.

Pri kupovaní lístkov na platené atrakcie sa vždy vyplatí plánovať vopred. Pri včasnej on-line rezervácii a platbe sa dá ušetriť zhruba tretina (niekedy až polovica) z ceny, výhodné sú aj nákupy lístkov na niekoľko atrakcií dohromady. Ďalšou výhodou je, že sa tým väčšinou vyhnete dlhým radom, ktoré bývajú pri predaji lístkov na mieste. Orientačné ceny vstupného uvedené na našich stránkach sú vždy za dospelú osobu pri platbe na mieste. Napríklad bežné vstupné do Múzea Madame Tussauds je £30, pri on-line rezervácii už len £15. Ak si priobjednáte ešte lístky na London Eye, ušetríte za jednotlivé vstupenky ešte viac. Pri objednávaní lístkov si preto pozorne prečítajte webové stránky jednotlivých londýnskych atrakcií. Odporúčame vám pozrieť napríklad stránku http://www.visitlondon.com/attractions/culture/ na ktorej sú zoznamy všetkých udalostí a atrakcií v Londýne s možnosťou ich on-line rezervácie

 

HISTORICKÉ PAMIATKY

Westminsterský palác s vežou Big Ben

Big Ben je veža s hodinami, ktorá je súčasťou budovy Westminsterského paláca vedľa rieky Temže, v ktorom zasadá parlament. Veža bola postavená podľa návrhu Charlesa Barryho pri rekonštrukcii po požiare pôvodného Westminsterského paláca, ktorý vypukol 16. októbra 1834. Veža je navrhnutá vo viktoriánsko-gotickóm štýle a je vysoká 96,3 m.

Vstupné: dospelý £15; dieťa £6  (komentovaná 75 minútová prehliadka)

www.parliament.uk

 

Westminsterské opátstvo

Chrám v stavebnom tvare katedrály, postavený gotickom slohu, ktorý je  tradičným miestom korunovácií, svadieb a miestom posledného odpočinku anglických panovníkov.

Vstupné: dospelý £16; dieťa £6

http://www.westminster-abbey.org/

 

Tower of London

Londýnsky Tower je jednou z najslávnejších pevností na svete. Viac než 900 rokov tvorí súčasť britskej kráľovskej histórie a je národným symbolom koruny a moci. Nájdete tu korunovačné klenoty, zbrojnicu, strážcov Toweru – Beefeatrov, aj havrany.

Tower of London má veľmi bohatú minulosť, ktorá siaha až do 11. storočia. Kedysi bol okupovaný Rimanmi, na jeho mieste stála prvá európska pevnosť, slúžil i ako kráľovské sídlo, vezenie, popravisko,  skladisko zbraní, mincovňa, chovali sa tu aj divoké zvieratá a boli tu strážené korunovačné klenoty.

Vstupné: dospelý £19,80;  dieťa £10,45

http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/

 

Tower Bridge

Tower Bridge je most nad riekou Temžou, ktorý bol postavený v druhej polovici 19. storočia v štýle viktoriánskej gotiky. Slúžil ako vezenie. Vedľa neho stojí pevnosť Tower, podľa ktorej bol pomenovaný.

Vstupné: dospelý £8; dieťa £3,40

Prejsť po samotnom moste môžete samozrejme zdarma, za poplatok vám umožnia vstup na historickú prehliadku, do parnej strojovne a na 2 horní poschodia

http://www.towerbridge.org.uk

 

Buckinghamský palác

Tento palác predstavuje oficiálne londýnske sídlo britského panovníka s nejäčšou kráľovkou pracovňou na svete. Má funkciu londýnskej rezidencie kráľovnej Alžbety II., ale je i miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Určite by ste mali vidieť rituál striedania stráži pred týmto palácom.

Vstupné: dospelý £18; dieťa £10,25 (vstup možný jen v letných mesiacoch)

http://www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=30

 

ZAUJÍMAVOSTI A ZÁŽITKY

London Eye

Jedná sa o najväčšie vyhliadkové koleso na svete, postavené pri príležitosti osláv Milénia v roku 1999. Je vysoké 135 m a stojí na západnom okraji Jubilee Gardens na južnom nábreží rieky Temže. Nesie 32 klimatizovaných kabín pre cestujúcich, pričom rýchlosť pohybu kabín je 0,26 m/s (asi 0,9 km/hod) takže jedno otočenie trvá asi 30 minút.

Vstupné: dospelý £18,90; dieťa £9,90                                                                                   

http://www.londoneye.com/

 

London Dungeon (Londýnsky žalár)

Atraktívna expozícia, ktorá pripomína rôzne historické udalosti interaktívnym a velľmi sugestívnym spôsobom. Súčasťou sú živí herci, ktorých úlohou je „vtiahnúť vás do deja“ a niekedy i trocha postrašiť. Niektoré z viac než 40 expozícií zachycujú veľký požiar Londýna, Jacka Rozparovača, mučiareň, Francúzsku revolúciu aj veľký mor v roku 1665. Zaujímavá je atrakcia Traitor‘ – cesta loďou do pekla a Labyrinth Maze of Mirrors‘ – najväčšie bludisko na svete vytvorené zo zrkadiel.

Vstupné: dospelý  £24; dieťa £ 18,60 (výrazné zľavy on-line)

http://www.the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm

 

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds

Jednou z najlákavejších atrakcií v Londýne je svetoznáme múzeum voskových figurín. Bolo založené Máriou Tussaudovou,  sochárkou vytvárajúcou voskové figuríny. Vystavujú sa tu figuríny historických postáv, členov kráľovských rodín, športových hviezd, známych zločincov a ďalších známych osobností.

Vstupné: dospelý £30; dieťa £25,80

http://www.madametussauds.com/London/

 

Kráľovské greenwichské observatórium s nultým poludníkom

Založené v roku 1675 kráľom Karolom II. Britskí astronómovia používali dlhú dobu toto observatórium pre svoje merania a výskumy. Základom pre merania zemepisnej polohy bol nultý poludník ustanovený v roku 1851 a prijatý na medzinárodnej konferencii v roku 1884. Pôvodne bola jeho poloha vyznačená na dvore observatória mosadzným pásikom, ktorý bol neskôr nahradený pásikom z nerezovej ocele a od 16. decembra 1999 silným zeleným laserovým lúčom osvetľujúcim londýnske nočné nebo. V súčasnej dobe sa v budove nachádza múzeum astronomických a navigačných prístrojov a tiež nové planetárium.

Vstupné: dospelý £7; dieťa £2

http://www.rmg.co.uk/royal-observatory/

 

Londýnske akvárium

Londýnske akvárium je jednou z najväčších európskych sústav akvárií. Zahrňuje asi 50 nádrží obsahujúcich 2 milióny litrov vody a nachádza sa tu 350 druhov vodných živočíchov.

Vstupné: dospelý £19,80; dieťa £14,40

http://www.visitsealife.com/London/

 

MÚZEÁ A GALÉRIE

Britské múzeum (British Museum)

Jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca sira Hansa Sloana. Jej zbierky obsahujú viac než sedem miliónov predmetov zo všetkých kontinentov, dokumentujúcich históriu ľudstva od počiatku až po súčasnosť.

Vstupné: ZDARMA

http://www.britishmuseum.org/

 

Přírodovedecké múzeum (Natural History Museum)

Múzeum obsahuje asi 70 miliónov predmetov, ktoré sú rozdelené do piatich hlavných kolekcií – botanika, entomológia, mineralógia, paleontológia a zoológia. Múzeum je populárne najmä vďaka zbierke kostier dinosaurov.

Vstupné: ZDARMA

http://www.nhm.ac.uk/

 

Vedecké múzeum (Science Museum)         

Muzeum bolo založené v roku 1857 Bennetom Woodcroftem zo zbierok Royal Society of Arts a zachovalých exponátov z Great Exhibition. Zbierky múzea obsahujú viac než 300 000 predmetov, vrátane tak známych exponátov ako je Stephensonova prvá parná lokomotíva, prvý prúdový motor, prvý model DNA, dochované historické parné stroje, funkčný exponát diferenčného počítača, atď.

Vstupné: ZDARMA

http://www.sciencemuseum.org.uk/

 

Národná galéria

Národnú galériu tvorí zbierka obrazov starých majstrov. Obsahuje známe obrazy západoeurópskych maliarov z obdobia od roku 12501900 z národnej umeleckej zbierky Veľkej Británie. Nájdeme tu známe obrazy takých umelcov ako Vincent van Gogh alebo Leonardo da Vinci.

Vstupné: ZDARMA

http://www.nationalgallery.org.uk/

 

Tate Britain

Tate Britain je národnou galériou britského umenia už od roku 1500. V súčasnosti sú tu vystavované zbierky historického a moderného britského umenia.

Vstupné: ZDARMA

http://www.tate.org.uk/britain/

 

Tate Modern

Tate Modern je britské národné múzeum moderného umenia. Galéria sa nachádza v budove bývalej elektrárne Bankside, ktorá bola vyradená z prevádzky v roku 1981. Po rekonštrukcii v rocku 2000 bola otvorená ako galéria a stala sa populárnym miestom pre obyvateľov Londýna i turistov.

Vstupné: ZDARMA

http://www.tate.org.uk/modern/

 

National Portrait Gallery

Tato umelecká galéria v centre Londýna bola otvorená v roku 1856. Jej zbierky obsahujú portréty významných postáv britskej histórie. Kolekcia obsahuje fotografie a karikatúry ako aj obrazy, kresby a sochy.

Vstupné: ZDARMA

http://www.npg.org.uk/