Nákupy v Londýne

      Do Londýna sa často cestuje práve kvôli nákupom. Niet divu, veď za väčšinu tovaru ako napr. oblečenie tu v prepočte zaplatíte omnoho menej než u nás. Našich turistov prekvapia nízke ceny a všadeprítomné zľavy. Pre tých, ktorí chcú na nákupoch ešte viac ušetriť je vhodné navštíviť mesto v období výpredajov (najmä na konci leta a po Vianociach). Obľube u našincov sa tešia hlavne obchody so značkovým športovým oblečením ako Sports Direct a Lillywhites a tiež sieť obchodov Primark, kde sa dá oblečenie nakúpiť za bezkonkurenčné ceny.

     Najznámejšia nákupná oblasť sa nachádza na Oxford Street a priľahlej Regent Street (stanica metra Oxford Circus). Nachádza sa tu množstvo známych obchodných domov a predajní známych značiek ako napr. Next, New Look, GAP, Debenhams, Dorothy Perkins, Top Shop, ale aj množstvo menších obchodíkov predávajúcich suveníry, hudobných obchodov a kníhkupectiev. Každý rok v strede novembra sú tieto dve nákupné ulice vyzdobené nádherným vianočným osvetlením.

l5-harrods-night     Ďalšou známou nákupnou oblasťou je Knightsbridge, kde nájdete hlavne luxusné a drahé značkové predajne, mnohé z nich nesú mená najslávnejších svetových módnych návrhárov. Nachádza sa tu tiež najväčší a najznámejší obchodný dom v Británii Harrods. Pokiaľ túžite po naozajstnom luxuse, určite by ste si nemali návštevu v tomto obchodnom dome nechať újsť. O zákazníkov sa tu stará vo vyše 330 oddeleniach okolo 5000 zamestnancov. Harrods je známy svojimi prísnymi pravidlami ohľadom obliekania, v športovom oblečení či s roztrhanými nohavicami vás dnu určite nepustia. V noci je budova Harrods nádherne osvetlená.

     Určite by ste si nemali nechať újsť ani kúzelnú časť Covent Garden, plnú pouličných trhov, príjemných kaviarničiek, malých butikov, starých anglických krčmičiek a veľkou koncentráciu naozaj zaujímavých pouličných umelcov.

     Ak prídete do Londýna s deťmi, určite ich vezmite do najväčšieho obchodného domu s hračkami Hamleys. Na šiestich poschodiach tu nájdete neuveriteľnú kolekciu od od bábik, plyšových hračiek, cez modely a elektronické hračky až po robotov.

l5-wsc-stratford-place     Poslednou aktualitou z Londýna, na ktorú nesmieme zabudnúť a ktorá sa nachádza priamo v stredisku Olympijských hier 2012 na Stratforde je novootvorené nákupné centrum Westfield Stratford City, ktoré sa stalo zároveň najväčším nákupným centrom v celej Európe. Pod jednou strechou sa tu nachádza 300 obchodov, 50 reštaurácii a fast foodov, podzemná garáž s 5000 parkovacími miestami, 3 hotely, kino so 17 plátnami a kasíno.

     Kto príde do Londýna za nákupmi, nemal by si nechať ujsť nakupovanie na známych londýnskych trhoviskách, kde sa dajú kúpiť okrem oblečenia aj potraviny ako ovocie a zelenina, suveníry, starožitnosti, náradie, knihy, atď. Spomenieme tu aspoň tie najznámejšie londýnske trhy:

Camden Market- tento trh sa stal jednou z najnavštevovanejších londýnskych atrakcií vďaka svojej jedinečnej atmosfére.
Otvorené denne od 10:00
Najbližšie metro: Camden Town alebo Chalk Farm
 
Portobello Market- na tomto velikánskom trhovisku môžete kúpiť starožitnosti, oblečenie, obuv, ozdobné drobnosti, bižutériu, ale aj organické ovocie a zeleninu . Čiastočne je otvorený síce denne, ale odporúčame vám ho navštíviť v sobotu, kedy je tu cez 2000 stánkov.
Otváracie hodiny: Pondelok až Streda 8:00-18:00; Štvrtok 9:00-13:00; Piatok a Sobota 8:00 -19:00
Najbližšie metro: Notting Hill Gate alebo Ladbroke Grove
 
Greenwich Market- tu sa dá dobre nakúpiť nové aj second hand oblečenie, darčeky a suveníry, umelecké predmety aj šperky.
Otvorené je cez víkendy od 09:00-17:00.
Najbližšie metro: Cutty Shark
 
Petticoat Lane Market je skvelý trh na nákup lacného oblečenia a obuvi.
Otvorený je v nedeľu od 09:00 do 14:00.
Najbižšie metro: Liverpool Street