Základné informácie o Londýne

      Londýn sa nachádza v juhovýchodnej časti Anglicka na oboch brehoch rieky Temže. S takmer 8 miliónmi obyvateľov je to najväčšie a zároveň hlavné mesto Spojeného Kráľovstva a podľa väčšiny štatistík zaujíma 3. miesto medzi európskymi veľkomestami (po Moskve a Paríži). Obyvateľstvo Londýna je veľmi kozmopolitné, zložené z veľkého množstva národností, kultúr a náboženstiev, hovoriacich vyše 300 jazykmi.

       Od roku 1831 do približne 1925 bol Londýn najväčším a najvýznamnejším mestom na svete. Po rozpade Britského impéria jeho sláva trochu opadla. Aj napriek tomu i v súčasnosti je Londýn jedným z najväčších a najdôležitejších komerčných a finančných svetových centier s obrovským vplyvom na svetovú politiku, kultúru, vzdelanie, zábavný priemysel, média, módu, šport a umenie. Londýn je medzinárodnou križovatkou dopravy s piatimi medzinárodnými letiskami a veľkým prístavom.

       Londýn je tiež významnou turistickou destináciou so svetoznámymi pamiatkami ako Houses of Parliament, Tower Bridge, Tower of London, Westminster Abbey, Buckingham Palace a London Eye a nespočetnými múzeami ako napr. British Museum, National History Museum, Science Museum, National Gallery, atď. Úchvatným spôsobom tu spája historická a moderná architektúra. Ročne Londýn navštívi približne 14 miliónov turistov z celého sveta.

       Mesto má takmer kruhový pôdorys, krajina je tu skôr rovná alebo mierne zvlnená. Panuje tu mierne podnebie, pričom v letných mesiacoch býva v Londýne v priemere okolo 20°C a v zimne okolo 5°C. Mesto má pravidelné, ale ľahké zrážky počas celého roka, pričom priemerné ročné zrážky sú 583 mm za rok. Sneh je relatívne neobvyklý, obzvlášť preto, že teplo zo zastavaných oblastí môže v zime zvýšiť teplotu v meste oproti okolitým oblastiam až o 5°C.

 

Ďalšie údaje:

Krajina: Veľká Británia

Región: Anglicko

Súradnice: 51:30:00 N

                00:07:00 W

Nadmorská výška: 14m

Mena: Britská Libra (GBP)

Jazyk: angličtina

Časové pásmo: Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time)

Rozloha: 1600 km2

Žije tu približne 12% populácie Veľkej Británie.

Mesto má najvyššiu hustotu obyvateľstva vo Veľkej Británii: 4700 obyvateľov na kilometer štvorcový

       Londýn sa nachádza v juhovýchodnej časti Anglicka na oboch brehoch rieky Temže. S takmer 8 miliónmi obyvateľov je to najväčšie a zároveň hlavné mesto Spojeného Kráľovstva a podľa väčšiny štatistík zaujíma 3. miesto medzi európskymi veľkomestami (po Moskve a Paríži). Obyvateľstvo Londýna je veľmi kozmopolitné, zložené z veľkého množstva národností, kultúr a náboženstiev, hovoriacich vyše 300 jazykmi.

       Od roku 1831 do približne 1925 bol Londýn najväčším a najvýznamnejším mestom na svete. Po rozpade Britského impéria jeho sláva trochu opadla. Aj napriek tomu i v súčasnosti je Londýn jedným z najväčších a najdôležitejších komerčných a finančných svetových centier s obrovským vplyvom na svetovú politiku, kultúru, vzdelanie, zábavný priemysel, média, módu, šport a umenie. Londýn je tiež medzinárodnou križovatkou dopravy s piatimi medzinárodnými letiskami a veľkým prístavom.  

       Londýn je tiež významnou turistickou destináciou so svetoznámymi pamiatkami ako Houses of Parliament, Tower Bridge, Tower of London, Westminster Abbey, Buckingham Palace a London Eye a nespočetnými múzeami ako napr. British Museum, National History Museum, Science Museum, National Gallery, atď. Úchvatným spôsobom tu spája historická a moderná architektúra. Ročne Londýn navštívi približne 14 miliónov turistov z celého sveta.

       Mesto má takmer kruhový pôdorys, krajina je tu skôr rovná alebo mierne zvlnená. Panuje tu mierne podnebie, pričom v letných mesiacoch býva v Londýne v priemere okolo 20°C a v zimne okolo 5°C. Mesto má pravidelné, ale ľahké zrážky počas celého roka, pričom priemerné ročné zrážky sú 583 mm za rok. Sneh je relatívne neobvyklý, obzvlášť preto, že teplo zo zastavaných oblastí môže v zime zvýšiť teplotu v meste oproti okolitým oblastiam až o 5 °C.

Ďalšie údaje:

Krajina: Veľká Británia

Región: Anglicko

Súradnice:  51:30:00N  

                       0:07:00W
Nadmorská výška: 14m

Mena: Britská Libra (GBP)
 
Jazyk: angličtina  

Časové pásmo: Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time)

Rozloha: 1600 km2
Žije tu približne 12% populácie Veľkej Británie.
Mesto má najvyššiu hustotu obyvateľstva: 4700 obyvateľov na kilometer štvorcový