História a súčasnosť Londýna

      V Anglicku zakotvil už vrokoch 56 a 55 pr. n. l. Julius Caesar, ale opustil ju bez toho, aby tu zanechal akékoľvek stopy osídlenia. Vroku 43 n.l. tento ostrov dobil cisár Claudius a založil tu obchodný prístav, Londinium. Údajne tu nechal tiež postaviť prvý most cez rieku Temžu (zhruba namieste dnešného mostu London Bridge).

Čítať ďalej...

Základné informácie o Londýne

      Londýn sa nachádza v juhovýchodnej časti Anglicka na oboch brehoch rieky Temže. S takmer 8 miliónmi obyvateľov je to najväčšie a zároveň hlavné mesto Spojeného Kráľovstva a podľa väčšiny štatistík zaujíma 3. miesto medzi európskymi veľkomestami (po Moskve a Paríži). Obyvateľstvo Londýna je veľmi kozmopolitné, zložené z veľkého množstva národností, kultúr a náboženstiev, hovoriacich vyše 300 jazykmi.

Čítať ďalej...

Turistické atrakcie

      Londýn má najväčšiu koncentráciu turistických pamiatok v celej Británii. Nachádza sa tu aj 238 pamiatok do ktorých je vstup zdarma. Rozhodne je z čoho vyberať. Pri kupovaní lístkov na platené atrakcie sa vždy vyplatí plánovať vopred. Pri včasnej on-line rezervácii a platbe sa dá ušetriť zhruba tretina (niekedy až polovica) z ceny, výhodné sú aj nákupy lístkov na niekoľko atrakcií dohromady.

Čítať ďalej...

Kultúra a zábava

      Londýnska divadelná scéna patrí medzi najlepšie a najbohatšie na svete. Len v oblasti West End (Covent Garden, Leicester Square a Piccadilly) je približne 40 divadelných sál, ktoré navštívi ročne takmer 13 miliónov ľudí. Niektoré divadlá menia repertoár pomerne často, v iných sa už dlhé roky hrajú legendárne muzikály ako napríklad Phantom of the Opera, Les Miserables, Wicked alebo Jersey Boys a stále vypredávajú divadelné sály do posledného miesta.

Čítať ďalej...

Nákupy v Londýne

      Do Londýna sa často cestuje práve kvôli nákupom. Niet divu, veď za väčšinu tovaru ako napr. oblečenie tu v prepočte zaplatíte omnoho menej než u nás. Našich turistov prekvapia nízke ceny a všadeprítomné zľavy. Pre tých, ktorí chcú na nákupoch ešte viac ušetriť je vhodné navštíviť mesto v období výpredajov (najmä na konci leta a po Vianociach).

Čítať ďalej...

Doprava v Londýne

HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNE

      V Londýne jazdí všetko na čo si spomeniete – metro (underground, tube), vlaky (trains), električky (tramlink-nie však v centre), autobusy (buses) i známe londýnske taxi čiernej farby.

Čítať ďalej...